Elegoo Centauri 2 – Åpen Høyhastighets CoreXY 3D-Printer
Centauri 2 er inngangsmodellen i Elegoos oppfriskede Centauri-serie – en åpen CoreXY-printer på en solid støpt aluminiumsramme, bygget for raske, pålitelige print uten en lang innstillingsprosess. Med hastigheter opptil 500 mm/s, helautomatisk kalibrering og en 350°C dyse er dette en kraftig arbeidshest for PLA, PETG og lignende hverdagsmaterialer.
- Opptil 500 mm/s: CoreXY-hastighet med 20 000 mm/s² akselerasjon
- 350°C dyse: Herdet stål/messing, klar for krevende filamenter
- Helautomatisk kalibrering: 121-punkts nivellering, bare last og trykk print
- 15 smarte sensorer: Overvåker printen din i sanntid
- Klar for fargeoppgradering: CANVAS-multifargesystem kan legges til senere (selges separat)
|
500 mm/s
Maks printhastighet – 250 mm/s anbefalt for daglig bruk
|
350 °C
Maks dysetemperatur, herdet stål/messing
|
|
256³ mm
Byggevolum – 256 × 256 × 256 mm
|
±0,1 mm
Printnøyaktighet ved 0,1–0,4 mm lagtykkelse
|
Om produktet
Centauri 2 er den åpne, entry-level-modellen i den oppfriskede Centauri-serien – én dedikert arbeidshest for ett materiale om gangen, uten innkapslet kammer. Med et byggevolum på 256×256×256 mm og hastigheter opptil 500 mm/s (250 mm/s anbefalt for daglig bruk) er den bygget for brukere som vil ha forutsigbare print uten en lang justeringsprosess.
Rask og stabil CoreXY: To kraftige 4260-steppermotorer driver X- og Y-aksen uavhengig av hverandre, mens lavfriksjons metalliske lineærskinner sikrer jevn, rask og presis printing. Den støpte aluminiumsrammen og chassiset holder høye hastigheter stabile med minimal vibrasjon, selv ved makshastighet på 20 000 mm/s² akselerasjon.
Enkel fra start til slutt: Helautomatisk kalibrering og overvåking gir pålitelige resultater uten strev – bare last filament, trykk print, og gå. 121-punkts automatisk nivellering (eller delvis nivellering for kun printområdet) kutter oppsettstid betraktelig. Auto Z-offset kalibrerer dysehøyden presist for et pålitelig førstelag hver gang, mens aktiv vibrasjonskompensasjon og Pressure Advance-kalibrering gir skarpe detaljer og glatte overflater.
15 intelligente sensorer holder øye med printen din gjennom hele prosessen – tilstoppingsdeteksjon, filamentmangel-varsel, kutterstatus-sjekk, viftesjekk, deteksjon av fall i delkjøling, overopphetingsvern for platen og strømbrudd-gjenoppretting. Den doble spring-stål byggeplaten har både en teksturert PEI-side og en egen glatt PLA-side, og en magnetisk printhode-deksel gjør dysebytte raskt og enkelt.
|
Viktig om materialer: Centauri 2 er en åpen printer uten innkapslet, oppvarmet kammer. Den er ideell for PLA, PETG, PLA-CF og TPU (som støttes naturlig). Materialer som ABS/ABS-CF, ASA/ASA-CF, PET/PET-CF, PETG-CF, PA/PA-CF og PC er ikke anbefalt på denne modellen, siden de normalt krever et oppvarmet kammer for gode resultater. Ønsker du å printe disse materialene, se på den innkapslede Centauri Carbon 2 i stedet.
|
Klar for fargeoppgradering
Centauri 2 leveres som en enkeltmaterial-printer, men er forberedt for Elegoos CANVAS-multifargesystem, som selges separat. Med CANVAS får du 4-fargeprinting, RFID-filamentgjenkjenning, automatisk påfyll og automatisk deteksjon av filamentfloke – alt du trenger for å gå fra enkeltfarge til flerfarge-printing når du er klar for det.
Et fullt integrert økosystem
Centauri 2 kobles sømløst til Elegoos programvareøkosystem: Nexprint gir tilgang til tusenvis av ferdige 3D-modeller du kan importere direkte til ElegooSlicer, mens ELEGOO Matrix gir deg verktøy for å administrere og overvåke printeren din.
Inkludert i pakken
- Centauri 2 printer
- Berøringsskjerm
- Spoleholder-enhet
- Strømkabel
- Filamentsensor-kabel
- Rensepinne (for tilstopping)
- Unbrakonøkkel
- Skrutrekker
- Filamentprøve
- Ekstra dysevisker for varmeplaten
- Brukermanual
- USB-minnepenn
- Skrapeblad
Spesifikasjoner
| Printytelse |
| Byggevolum |
256 × 256 × 256 mm |
| Printhastighet |
Opptil 500 mm/s (250 mm/s anbefalt) |
| Standard akselerasjon |
10 000 mm/s² |
| Maks akselerasjon |
20 000 mm/s² |
| Printnøyaktighet |
±0,1 mm |
| Lagtykkelse |
0,1–0,4 mm (0,2 mm anbefalt) |
| Ideelle materialer |
PLA, PETG, PLA-CF, TPU (naturlig støttet) |
| Ikke anbefalt |
ABS/ABS-CF, ASA/ASA-CF, PET/PET-CF, PETG-CF, PA/PA-CF, PC |
| Filamentdiameter |
1,75 mm |
| Maskinvare |
| Teknologi |
FDM (Fused Deposition Modeling) |
| Printplattform |
260 × 260 mm |
| Ekstruder |
Dobbeltgir direkte ekstruder (1 vifte) |
| Dyse |
Messing/herdet stål, 0,4 mm |
| Byggeplate |
Tosidig fjærstålplate (teksturert PEI + egen PLA-overflate) |
| Nivelleringsmetode |
121-punkts automatisk nivellering, delvis nivellering |
| Z-akse |
3 kulehøyder, 3 lineære føringsstenger |
| Motordrift |
Stillegående drift (alle akser) |
| Kamera / LED / luftfilter |
Ikke inkludert (valgfri utvidelse) |
| Varme |
| Maks dysetemperatur |
350 °C |
| Maks platetemperatur |
110 °C (ved 25 °C omgivelsestemperatur) |
| Driftstemperatur (omgivelse) |
5–40 °C |
| Sensorer |
| Inkludert |
Helautomatisk kalibrering, filamentsensor, tilstoppingsdeteksjon, automatisk filamentavlasting, viftesjekk, deteksjon av fall i delkjøling, strømbrudd-gjenoppretting |
| Smart eksosluke |
Ikke inkludert (valgfri utvidelse) |
| Betjening og tilkobling |
| System |
ELEGOO OS |
| Skjerm |
5" fargeskjerm med kapasitiv berøring |
| Menyspråk |
Engelsk, fransk, tysk, russisk, italiensk, spansk, japansk, kinesisk |
| Tilkobling |
USB, Wi-Fi |
| Anbefalt slicer |
ElegooSlicer (anbefalt), Orca, Cura |
| Filformater (inn/ut) |
STL, OBJ, 3MF, STEP / G-code |
| Fysiske og elektriske spesifikasjoner |
| Maskinstørrelse |
398 × 404 × 490 mm |
| Emballasjestørrelse |
465 × 460 × 560 mm |
| Nettovekt |
13,7 kg |
| Bruttovekt |
17,5 kg |
| Strøminngang |
100–240 VAC, 50/60 Hz |
| Strømutgang |
24 V |
| Nominell effekt |
1100 W ved 220V, 350 W ved 110V |